O klubie

Histori klubu WKM Więcbork.

W latach 50-tych na terenie Więcborka działał Motorowy Klub Sportowy Pomorzanin

Odnosząc mniejsze i większe sukcesy dekadę później pochodzący z Więcborka Ignacy Przybylski zdobył dwukrotnie tytuł Mistrza Polski w motocrossie.

W 1979 roku grupa zapaleńców na motocyklach przerobionych do jazdy w terenie próbowała swoich sił na starej plaży w Więcborku. Leopold Stypa namówił ich do założenia klubu i startu w prawdziwych zawodach.

Tak właśnie powstał  WKM, który skupił się na wspaniałej dziedzinie sportu jakim jest motocross.

W połowie lat 80-tych do kadry WKM dołączyli zawodnicy z Człuchowa i Bytowa oraz kilkoro Łotyszy, m.in. Arnis Kalinis.
W 1993 roku oddano do użytku nowy tor motocrossowy na Plebance, gdzie klub organizował cykliczne zawody z eliminacjami mistrzostw Polski oraz mistrzostw Polski w rajdach enduro. W 1996 roku klub zanotował najlepsze miejsce w historii: tytuł drużynowego wicemistrza Polski. Przez te wszystkie lata niezmiennie sternikiem WKM był Leopold Stypa. Walne zebranie członków klubu przyznało mu tytuł honorowego prezesa klubu.

W sezonie 2015 zawodnicy klubu swoją ciężką pracą i pasją doprowadzili do historycznego wydarzenia. Jako pierwszy klub motocrossowy w Polsce trzykrotnie z rzędu zdobyliśmy Puchar Polski i tym samym zatrzymaliśmy go na własność.

Od początku działalności klubu przez nasze szeregi przeszło wielu zawodników w rożnym przedziale wiekowym.

Obecnie klub zrzesza ponad 50 zawodników w klasach juniorów i seniorów.

Barwy klubu motocrossowego WKM są rozpoznawalne i kojarzone ze sportowym duchem, a zawody przez nas organizowane przyciągają wielu zawodników i kibiców.

Zawody o randze Mistrzostw Polski są najlepszą i zarazem największą sportową atrakcją miasta i całego regionu.

 

 

Jedna z pierwszych fotografii na starej cegielni.

Piotr Przybylski, Marian Megger(+), Maciej Zbonik, Henryk Rasała, Piotr Kopta(+), Leopold Stypa ówczesny prezes(+), Adam Nowacki, Andrzej Młodzik, Witold Przewoski, Szymon Grzegorczyk (aktualny prezes), Zbigniew Flis, Franciszek Kaczmarek(+)