Klub sportowy WKM Więcbork obchodził swoje 40-lecie istnienia.

Klub sportowy WKM Więcbork obchodził swoje 40-lecie istnienia.

Z zapisów historii klubu.

W latach 50-tych na terenie Więcborka działał Motorowy Klub Sportowy Pomorzanin, który zapoczątkował powstanie WKM Więcbork. W 1979 Leopold Stypa ówczesny lider grupy motocrossowej wystąpił z inicjatywą założenia klubu i zorganizowania prawdziwych zawodów. W roku 1981 oficjalnie został zarejestrowany klub WKM , który skupił się na wspaniałej dziedzinie sportu jakim jest motocross.

Na przełomie 40 lat klub zrzeszał ponad 1000 zawodników reprezentujących w zawodach barwy WKM Więcbork.

 

W sezonie 2015 zawodnicy klubu swoją ciężką pracą i pasją doprowadzili do historycznego wydarzenia. Jako pierwszy klub motocrossowy w Polsce trzykrotnie z rzędu zdobyliśmy Puchar Polski i tym samym zatrzymaliśmy go na własność.

 

W roku 2017 WKM zdobył puchar Klubowego Mistrza Polski Juniorów , w roku 2018 wywalczył puchar Klubowego Wicemistrza Juniorów i ponownie w roku 2019 WKM Więcbork osiągnął tytuł Klubowego Wicemistrza Juniorów.

Obecne władze klubu to :

Prezesem Szymon Grzegorczyk

V-ice Prezes Adam Nowacki

Skarbnik Karol Sobiech

Sekretarz Karol Rogalski

 

Zadania i dzielność WKM.

Nasz klub zrzesza osoby które łączy pasja do motosportu są to zawodnicy, hobbyści jak i działacze. Prowadzimy cykliczne treningi dla naszych zawodników. Dodatkowo organizujemy szkolenia w zakresie doskonalenia techniki jazdy dla Policji , Straży Leśnej , Straży Pożarnej i osób prywatnych. Naszym celem podczas szkoleń i treningów jest nauka bezpiecznej, efektywnej, a zarazem efektownej jazdy motocyklem.

Tor

W 1993 roku oddano do użytku nowy tor motocrossowy. Przez te lata nitka toru przeszła wiele gruntownych zmian. Tor otrzymał certyfikat i homologację do organizowania na nim zawodów i szkoleń. WKM Więcbork posiada jeden z najlepszych i najbezpieczniejszych torów motocrossowy w Polsce . Cały czas pracujemy na powiększaniem infrastruktury toru. Wyprofilowana i ogrodzona nitka toru posiada wprowadzony system drenażu wody .Trasa przejazdu utrzymuje rewelacyjny stan nawierzchni nawet przy dużych opadach deszczu. Posiadamy biuro zawodów , wiatę ,a teraz  wybudowaliśmy także pomieszczania socjalne, a jest to ty tylko cześć widocznych działań na torze. Zawodnikom oferujemy ogrodzony i zagospodarowany park maszyn z oświetlaniem i punktami eklektycznymi, a w roku bieżącym oddaliśmy do użytku najnowocześniejszą maszynę startową w kraju. Tor i park maszyn posiada monitoring.

 

Idąc z ideą ochrony środowiska naturalnego wprowadziliśmy ścisłą współpracę z ekologami i sanepidem w naszym rejonie. Wzorując się na badanych przeprowadzony przez skandynawskich naukowców w roku 2017,które pozytywnie określiły wypływu torów motocrossowych na bioróżnorodność. Analogicznie dla własnej wiedzy zleciliśmy przeprowadzenie badań dotyczących oddziaływania naszego toru na środowisko naturalne i wiemy że nasz tor nie wpływa umajenie na forę i faunę w jego obrębie. Monitorujemy poziom hałasu i emisję spalin silników motocyklowych i bezwzględnie wymagamy mat ekologicznych rozkładanych pod motocyklami.

 

Od wielu lat nasz obiekt jest bazą testowa dla dilerów motocykli sportowych. Firmy zajmujące się sprzedażą i przeróbkami w motocyklach przeprowadzają na torze szereg testów. Podczas imprez i zawodów firmy różnych branż prowadzą wystawy, prezentację i sprzedaż swoich produktów i technologii dla potencjalnych klientów.

Współpraca.

Klub od zawsze prowadzi otwartą współpracę z firmami które chcą promować swoje produkty za naszym pośrednictwem. Jesteśmy klubem którego zawodnicy startują w zawodach Mistrzostw Świata , Mistrzostwa Europy i Polski .Barwy naszego klubu motocrossowego WKM są znane i rozpoznawalne już od ponad 40 lat.

Kojarzą się ze stałą obecnością w rywalizacji sportowej, wynikami sportowymi ,sportowym duchem i walka Fair Play.

Tak właśnie możemy podsumować 40 lecie dzielności WKM Więcbork.

Dziękujemy kibicom którzy licznie pojawiali się na zawodach i kibicowali naszym zawodnikom. Z całego serca dziękujemy Wszystkim sponsorom, darczyńcom, opiekunom klubu, mediom .Dziękujemy również rodzicom najmłodszych adeptów ,Wasz trud i poświęcenie są bezcenne i godne naśladowania. Serdeczne podziękowania kierujemy także do zawodników, którzy wyróżnili się sportową postawą, co przełożyło się na jeszcze lepsze osiągnięcia sportowe.

 

Zarząd WKM Więcbork